Contact us

  Ваше ім’я *
  Ваша електронна пошта*
  Телефон *
  Повідомлення *

  Щодо звільнення від оподаткування операцій із ввезення автомобілів в Україну

  09.04.2022

  Тривалий період часу у Верховній Раді України обговорювалось питання зниження податків при ввезенні автомобілів. Окремі закони приймалися для вирішення питання «євроблях», однак питання повного скасування ПДВ та мита (окрім для електромобілів) не знаходило підтримки ні в стінах парламенту, ні в уряді. Основним аргументом проти таких змін у влади було те, що це призведе до суттєвих втрат Державного бюджету, а інших компенсаторів не було. Однак війна з росією змістила акценти і ось, нарешті, набрав чинності закон, який встановив так зване «нульове» чи «безкоштовне розмитнення» для автомобілів.

  Так, Законом № 2142-ІХ  від 24.03.2022 визначено, що тимчасово з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком та митом операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорт.

  Здається все просто, однак є кілька моментів на які варто звернути увагу:

  • Нетарифні обмеження щодо автомобілів (зокрема необхідність відповідності екологічним стандартам для легкових авто – не нижче «Євро-2» та для вантажівок і автобусів – не нижче «Євро-5») ніхто не скасовував.
  • Нульові ставки не застосовуються до товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаною державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.
  • Якщо із ввезенням відповідного транспортного засобу з території агресора все зрозуміло (особливо враховуючи, що всі пункти пропуску з такими країнами офіційно закриті), то з країною-походження потрібно бути уважним. Багато автовиробників мали свої заводи в росії, а тому купівля авто десь в Європі не означає, що вказаний транспортний засіб автоматично не має російського походження. Тому ми радимо при обранні бажаного автомобіля перевірити по VIN-коду країну виробництва автомобіля.
  • Для забезпечення дотримання вимог Закону необхідна наявність одного з документів, що підтверджують країну походження товарів. Такими документами згідно з ч.1 ст. 43 Митного кодексу України є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару. При цьому, відповідно до статті 44 Митного кодексу України подання до оформлення громадянами документів, які підтверджують країну походження товару, не вимагається. Громадянами країна походження товарів декларується на підставі одного з документів про походження товарів, наведених у ст. 43 Митного кодексу України та/або на підставі відомостей, що містяться в маркуванні товарів (країна виробництва) та/або на підставі відомостей, що містяться в VIN-коді транспортного засобу та/або в товарних накладних, пакувальних листах, відвантажувальних специфікації, сертифікатах (відповідності, якості, тощо), митній декларації країни експорту, паспорта, технічній документації, висновках-експертизах відповідних органів, будь-яких інших документах, що можуть бути використані для підтвердження країни походження товарів.
  • Пам’ятайте, що залишається чинною необхідність сплати збору до пенсійного фонду (який становить від 3% до 5% від вартості автомобіля) при першій реєстрації авто.
  • Якщо в силу наявних обмежень ви не можете самостійно виїхати за кордон, придбати і привезти бажаний транспортний засіб, то це не біда. Закон не прив’язує нульові ставки податків до особистого ввезення автомобіля. Тому будь-хто (в тому числі і іноземець), які мають право виїзду за кордон можуть за Вашою довіреністю придбати і привезти його в Україну.

  Також, хочемо звернути увагу на те, що в Законі йдеться не про відтермінування сплати податків та зборів, а про повне звільнення від них на період дії воєнного стану. Окрім того, прямо немає обмежень щодо кількості автомобілів, які можна ввозити «в одні руки».

  Отож, якщо у Вас є бажання та можливість придбати авто, то на період дії воєнного стану нинішнє законодавство для цієї мети є максимально ліберальним.